Konferencija “Kako unaprijediti odgovor na govor mržnje u javnom prostoru?”

U periodu od 31.10. do 2.11.2024. godine, u organizaciji Foruma građana Tuzle, Centra za edukaciju sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj i Centra za edukaciju sudija i tužilaca u Federaciji Bosne i Hercegovine u saradnji sa Westminster fondacijom za demokratiju u BiH, održana trodnevna konferencija posvećena borbi protiv govora mržnje i narativa podjela u našoj zemlji. Konferencija je okupila predstavnike nevladinog sektora, medija, policijske službenike, tužioce i sudije širom BiH s ciljem unapređenja institucionalnog odgovora na prijave i sankcionisanje govora mržnje u javnom diskursu.Na otvaranju su se obratili Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzle, Mila Antelj, predstavnik  Centra za edukaciju sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj, te iskusni kantonalni inspektori i službenici ministarstava unutrašnjih poslova. Fokus je stavljen na predstavljanje programa i ciljeva projekta, razmjenu iskustava i pregled dosadašnjih praksi u odgovoru na govor mržnje.  Cilj konferencije je kroz otvorenu diskusiju, međusektorsku saradnju i dijeljenje iskustava doći do konkretnih prijedloga i nacrta mjera za poboljšanje sistemskog odgovora na ovaj društveni izazov.

Drugi dan Konferencije bio je posvećen analizama i diskusijama o iskustvima tužilaštava, sudova i drugih institucija u borbi protiv govora mržnje u BiH. Sesije su uključivale izlaganja predstavnika tužilaštava i sudova, koji su predstavili izazove i primjere iz prakse u radu na slučajevima govora mržnje, te razgovore o jasnom razgraničenju pojmova slobode izražavanja i govora mržnje u krivičnom postupku. Značajan fokus stavljen je i na važnost međusobne saradnje između sudova, tužilaštava, policijskih uprava i drugih aktera, uključujući nevladine organizacije, medije i građane. U završnom dijelu konferencije, predstavnice Centralne izborne komisije BiH, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Vijeća za štampu i online medije u BiH, te Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine, razgovarale su o govoru mržnje u izbornom procesu i medijskom prostoru, uključujući izazove sankcionisanja takvih pojava i važnost saradnje sa institucijama.Kao rezultat diskusije, iznesene su konkretne preporuke i smjernice koje će poslužiti kao osnov za dalji rad na unapređenju odgovora na govor mržnje u javnom prostoru.

Treći i završni dan Konferencije posvećene borbi protiv govora mržnje bio je fokusiran na ulogu akademske zajednice u suočavanju s govorom mržnje, uz izuzetno inspirativnu panel diskusiju koju su vodile profesorica emeritus Sijerčić-Čolić s Pravnog fakulteta UNSA i profesorica Lučić-Ćatić s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA. Diskutovali smo o ustavno-pravnim aspektima govora mržnje, definicijama, oblicima i teorijama, te o praksama susjednih zemalja. Profesorice su iznijele i preporuke za unapređenje zakonskog okvira i praksi sankcionisanja govora mržnje iz perspektive akademske zajednice.Zaključci i smjernice usvojeni tokom konferencije poslužiće timu koji će nastaviti rad na unapređenju legislativa, te izmjenama i dopunama zakona u oblasti prepoznavanja i sankcionisanja govora mržnje. Cilj ovih aktivnosti je i uspostavljanje povjerenja javnosti u nadležne institucije, čiji je zadatak ključan u procesuiranju i ograničavanju govora mržnje u javnom prostoru.

Published On: 21 Oktobra, 2024

Share This Story, Choose Your Platform!

Ranije objavljeno