Početna obuka

PRAVNI OKVIR ZA POČETNU OBUKU

Pravni okvir za početnu obuku određen je odredbama članova 3, 8 i 17. Zakona o Centru za edukaciju sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj („Službeni glasnik Republike Srpske” broj 49/02, 77/02, 30/07 i 63/14 ), člana 17, stav 1, tačka 9. Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine („ Službeni glasnik Bosne i Hercegovine” broj 25/04, 93/05, 48/07 i 15/08 ), te Zakonom o sudovima Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske” broj 37/12). Preporuka Komiteta ministara Savjeta Evrope Rec (2010) 12 te Mišljenja CCJE br. 1,3,4,9,10 i 11) i Evropska povelja o zakonima za sudije jasno ukazuju na potrebu kreiranja programa početne obuke.

CILJNE GRUPE POČETNE OBUKE

U skladu sa naprijed navedenim odredbama zakona, početnom obukom će biti obuhvaćeni pripravnici i stručni saradnici zaposleni u sudovima i tužilaštvima, kao lica koja se namjeravaju baviti ulogom sudije ili tužioca, te novoimenovani sudije i tužioci, odnosno one sudije i tužioci koji su na tu poziciju imenovani sa pozicija iz drugih oblasti i koji na taj način prvi put stupaju u pravosudni sistem Republike Srpske.

CILJEVI POČETNE OBUKE

Kao što je to bio slučaj i prethodnih godina, opšti cilj pružanja obavezne početne obuke stručnim saradnicima u sudovima i tužilaštvima jeste sticanje vještina neophodnih za efektivno i efikasno vršenje sudijske, odnosno tužilačke funkcije uključujući i sticanje svestranih iskustava iz prakse, etičnosti profesije i sagledavanje svih segmenata uloge i značaja odgovornosti koje su stručnim saradnicima povjerene u njihovim redovnim poslovima. Naglasak na važnosti početne obuke stručnih saradnika leži na razvijanju njihovih profesionalnih vještina, neophodnih za vršenje poslova koje obavljaju kao i na sagledavanju važnosti uloge i značaja profesije sudije i tužioca u društvu.

Kada je riječ o novoimenovanim sudijama i tužiocima, a koji na te pozicije nisu birani iz reda stručnih saradnika, te samim tim nisu prošli program početne obuke za stručne saradnike, evidentna je potreba da se ovoj kategoriji lica pruži ona obuka koja im je neophodno potrebna za uspješno obavljanje sudijske ili tužilačke funkcije.

S obzirom na to da je polaganje Pravosudnog ispita osnovni preduslov za obavljanje bilo koje pravosudne funkcije, to je cilj početne obuke pripravnika njihovo pripremanje za polaganje navedenog ispita.

Dakle, u okviru opšteg cilja početne obuke potrebno je ostvariti sljedeće posebne ciljeve:

  • Obučiti stručne saradnike za posao koji trenutno rade u sudovima i tužilaštvima te za posao budućih sudija i tužilaca;
  • Obučiti lica koja su po prvi put imenovana na neku od pravosudnih funkcija za obavljanje poslova sudije i tužioca;
  • Pripremiti pripravnike za polaganje Pravosudnog ispita;
  • Stvoriti kvalitetnu bazu za izbor budućih sudija i tužilaca.

Planirano je da se realizacijom programa početne obuke, kroz proces razvijanja vještina i sposobnosti polaznika obuke, ostvari i cilj kvalitetnog doprinosa pravosudnoj reformi, izgradnji i jačanju efikasnog pravosudnog sistema u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.

KARAKTER POČETNE OBUKE

Početna obuka stručnih saradnika zaposlenih u sudovima i tužilaštvima, kao lica koja se namjeravaju baviti ulogom sudije ili tužioca će, kao i do sada, biti opšteg karaktera iz razloga što u trenutku vršenja obuke nije unaprijed poznato na kojim poslovima će ta lica raditi nakon eventualnog imenovanja na sudijsku ili tužilačku funkciju.

Naglasak obuke ovih lica, podrazumijeva se, treba biti i biće na sticanju znanja i vještina potrebnih u primjeni procesnog i materijalnog prava

Sama obuka je koncipirana u skladu sa pretpostavkom da stručni saradnici već posjeduju potrebna znanja iz oblasti opšteg materijalnog prava, iz kojeg razloga će ista biti fokusirana na procesne zakone. Naravno, pri tome neće biti zanemarene izmjene i dopune zakona koje budu donesene u oblasti materijalnog prava, a sve kako bi stručni saradnici stekli nova i proširili postojeća znanja iz navedenih oblasti, te kako bi stečena znanja primjenili u praksi.

Treba naglasiti da je od suštinske važnosti da, kroz početnu obuku, stručni saradnici postignu ne samo bolje razumijevanje materijalnih i procesnih zakona, već i da steknu znanja i vještine iz drugih povezanih oblasti kao što su etika, ljudska prava i slobode, informacione tehnologije, vještine komuniciranja, savladavanje stresa i drugih oblasti, a koja znanja i vještine će im biti od velikog značaja prilikom obavljanja pravosudne funkcije, iz kojeg razloga su u sadržaj ove obuke upravo uvrštene i navedene oblasti.

Kada je riječ o trećoj kategoriji polaznika početne obuke, potrebno je imati u vidu da naročito u ovom slučaju nije poznato na kojim će poslovima raditi pripravnici nakon njihovog eventualnog imenovanja za stručne saradnike, a kasnije za sudije i tužioce. Iz tog razloga je početna obuka ovih lica i usmjerena na njihovu pripremu za polaganje Pravosudnog ispita s obzirom da je upravo to osnovni preduslov za njihov ostanak u pravosuđu.

U okviru početne obuke pripravnika biće zastupljene i teorija i praksa kako bi se ova lica što bolje osposobila za polaganje Pravosudnog ispita, s obzirom da se isti sastoji i od teorijskog i od praktičnog dijela. Ipak, s obzirom na ograničenost kapaciteta Centra, a u vezi sa obimnošću materije koju bi bilo potrebno obraditi i karakterom prolaznosti ove kategorije lica imajući u vidu zakonom ograničen, relativno kratak, period tokom kojeg se može obavljati pripravnički staž, posebna pažnja će se ipak posvetiti obuci pripravnika za polaganje praktičnog dijela Pravosudnog ispita tj. izradi sudske odluke u građanskim i krivičnim stvarima.

EDUKATORI

Polazeći od pomenutog cilja početne obuke da osposobi stručne saradnike kako za posao koji trenutno rade tako i za buduće poslove, novoimenovane sudije i tužioce za što kvalitetnije obavljanje poslova u okviru funkcije za koju su izabrani, a pripravnike za polaganje Pravosudnog ispita kao osnovnog preduslova za obavljanje bilo koje pravosudne funkcije, provođenje ove obuke biće, kao i do sada, povjereno za to obučenim nosiocima pravosudnih funkcija, a uz pomoć stručnjaka i iz drugih oblasti, odnosno stalnih ili povremenih predavača, kada je to potrebno.

Tokom provođenja početne obuke vršiće se evaluacija rada trenera kroz upitnike učesnicima na kraju svakog seminara.

POLAZNICI OBUKE

Kategorija polaznika obuke iz reda stručnih saradnika, podrazumijeva diplomirane pravnike sa položenim pravosudnim ispitom, zaposlene u sudovima ili tužilaštvima na svim nivoima u Bosni i Hercegovini koji nakon (minimalno) tri godine rada u sudovima i tužilaštvima stiču pravo da budu imenovani za sudije/tužioce.

Kategorija novoimenovanih sudija i tužilaca obuhvata lica koja su po prvi put imenovana na poziciju sudije ili tužioca, a na tu poziciju nisu imenovana iz reda stručnih saradnika, te samim tim nisu završila početnu obuku za stručne saradnike.

Kategorija polaznika obuke iz reda pripravnika, podrazumijeva diplomirane pravnike zaposlene u sudovima/tužilaštvima u svrhu obavljanja pripravničkog staža koji nakon (minimalno) dvije godine rada stiču pravo na polaganje pravosudnog ispita.

Za razliku od početne obuke stručnih saradnika i novoimenovanih sudija i tužilaca, pripravnici nisu obavezni da istoj prisustvuju ali je to u svakom slučaju poželjno iz razloga što će na taj način biti u mogućnosti da razjasne mnogobrojne nedoumice sa kojima se, sigurno svakodnevno, susreću prilikom obavljanja svojih poslova. Noviomenovanim sudijama i tužiocima smatraće se, kao što je već ranije pomenuto, oni koji su na tu funkciju izabrani u periodu od šest mjeseci unazad.

Podrazumijeva se da će početnoj obuci pripravnika moći prisustvovati oni pripravnici koji budu obavljali pripravnički staž u sudovima i tužilaštvima u trenutku održavanja seminara.

Za obuku će se, prije svega, koristiti relevantni zakoni i postojeći moduli, zatim razni priručnici, komentari, kompilacije, izvodi i stavovi sudske prakse i drugo. Takođe, treneri koji vrše obuku će, u slučaju potrebe, pripremati različite štampane materijale, odnosno ažurirati sredstva za obuku, koji materijali će biti dostupni i na web-stranicama centara.

FINANSIJSKA SREDSTVA ZA PROVOĐENJE OBUKE

Finansijska sredstva za provođenje svih vidova početne obuke će dijelom biti obezbjeđena iz budžeta Centra, dijelom od strane partnera Centra, u zavisnosti da li se obuka organizuje samostalno ili pak u saradnji sa domaćim ili međunarodnim partnerima.

SADRŽAJ POČETNE OBUKE ZA STRUČNE SARADNIKE U SUDOVIMA/TUŽILAŠTVIMA

Početna obuka za stručne saradnike se, prema utvrđenom programu, provodi u periodu od tri godine s obzirom na činjenicu da stručni saradnici tek nakon minimalno 3 godine provedene na toj poziciji, mogu biti imenovani na sudijsku ili tužilačku funkciju.

Program početne obuke predviđa provođenje obuke kroz 4 modula na godišnjem nivou, što u trogodišnjem periodu znači da stručnim saradnicima biva pružena obuka iz ukupno 12 modula. Radi adekvatnog ostvarivanja ciljeva obuke, onim stručnim saradnicima koji su iz opravdanih razloga propustili obuku iz pojedinih modula, biće omogućeno da to nadoknade u narednom periodu, dok će se za novoimenovane stručne saradnike obezbijediti kontinuiran i kvalitetan program obuke na trogodišnjem nivou.