Loading Događaji

Na osnovu Programa stručnog usavršavanja i početne obuke za 2025. godinu, Centar za edukaciju sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj, u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH, a uz podršku Projekta „Zaštita slobode izražavanja i medija u BiH“- PROFREX Savjeta Evrope, organizuje: „Seminar za kontakt tačke za sigurnost novinara u BiH“, koji će se održati 23. i 24. aprila 2025. godine u Mostaru.

Dnevni red:

Srijeda, 23. april 2025. godine

09.30 – 09.40    UVODNE NAPOMENE I PRE-TEST

09.40- 11.10       IMPLEMENTACIJA SMJERNICA ZA ZAŠTITU NOVINARA I NOVINARKI – RAZMJENA ISKUSTAVA

                           Toure de table: svi učesnici i učesnice dijele iskustva u primjeni Smjernica od Decembra 2024. godine naovamo. Pitanja za razmjenu informacija: Da li ste imali novih slučajeva; Koliko; Kako ih obilježavate; Koji je trenutni status tih slučajeva; Kakva je vaša komunikacija sa prijaviteljima nasilja/žrtvama; Kako surađujete sa partnerima (iz policije, tužilaštava, medija); Šta bi moglo/trebalo biti unaprijeđeno?

11:10 -11.30      Pauza za kafu

11.30 – 13:00    NOVINARKE KAO ŽRTVE RODNO ZASNOVANOG NASILJA ONLINE. KAKO TO UTIČE NA SLOBODU IZRAŽAVANJA?

Nasilje and novinarkama dešava se u širem društvenom kontekstu seksizma, mizoginije i rodne neravnopravnosti. Globalno, novinarke se susreću sa nasiljem na društvenim mrežama. Istraživanja pokazuju, da novinarke, koje su već suočene sa opresijom zbog rase, etničke i religijske pripadnosti, seksualne orijentacije, dobi ili invaliditeta, trpe više i oštrije online nasilje, pri čemu se ostvaruje snažniji utjecaj na njihov život. Rodno zasnovano nasilje utječe na sve aspekte života novinarki. Za uspješnu borbu portiv njega, potrebam je cjelovit pristup svih aktera, vlasti, policije, platforme društvenih medija, medijske kuće kao poslodavci I civilno društvo.

Dženana  Radončić, konsultantica Vijeća Evrope (nepotvrđeno). Sesija podijeljena na 2 dijela, do 45 minuta prdviđeno za prezentaciju, a 45 minuta strukturirati kao diskusiju ili neki vid praktičnog zadataka, koji bi podrazumijevao aktivan angažman sudionica i sudionika.

13.00 – 14.00     Pauza za ručak

14.00 – 15.15     NOVINARKE U BIH KAO ŽRTVE RODNO ZASNOVANOG NASILJA I RODNO ZASNOVANOG NASILJA ONLINE

S kojim se tipovima rodno zasnovanog nasilja novinarke u BiH najčešže suočavaju? Zašto je nizak nivo prijavljivanja slučajeva nasilja and novinarima I novoinarkama, uključujuću rodno zasnovano nasilje? Šta medijska zajednica, institucije I civilno društvo, mogu i trebaju učiniti za efikasniju zaštitu od rodno zasnovanog nasilja?

Kristina Ljevak Bajramović, konsultantica Vijeća Evrope

15.15 – 15.45     Pauza za kafu

15.45 – 17.00     ZAŠTITA NOVINARA I NOVINARKI OD RODNO ZASNOVANOG NASILJA I RODNO ZASNOVANOG NASILJA ONLINE U SKLADU SA STANDARDIMA VIJEĆA EVROPE

Prezentacija standarda baziranih na praksi Evropskog suda za ljudska prava, Preporuci Vijeća Evrope CM/Rec (2016)4 o sigurnosti novinarstva, novinara i drugih medijskih aktera; Preporuci Vijeća Evrope CM/rec (2019)1 o prevenciji i borbi protiv seksizma, itd.

Dragan Sekulovski, konsultant Vijeća Evrope

17.00                   Kraj prvog dana

Četvrtak , 24. april 2025. godine

09.00 – 11.00     STUDIJA SLUČAJA

                            Grupni praktični rad – studija slučaja/simulacija odabranog slučaja

Dragan Sekulovski i Kristina Ljevak Bajramović,  konsultant i konsultantica  Vijeća Evrope

11.00 – 11.15      Pauza za kafu

 

11.15 – 12.30     ŠTA SE MOŽE NAUČITI IZ ISKUSTVA SJEVERNE MAKEDONIJE? Prezentacija i diskusija odabranih slučajeva /primjera iz Sjeverne Makedonije

                           Dragan Sekulovski, konsultant Vijeća Evrope

12.30 – 13.30     Diskusijadefiniranje narednih koraka u kontekstu zaštite novinara I novinarki, preporuke za unaprijeđenje prakse

13.30 – 14.00     Evaluacija i post testiranje

14.00                 Ručak i odlazak učesnika i učesnica

Share This Story, Choose Your Platform!