Atlantska inicijativa

Od 2012. godine, Atlantska inicijativa aktivno sarađuje sa pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini (BiH), uključujući saradnju sa Visokim sudskim i tužilačkim vijećem BiH, entitetskim centrima za edukaciju sudija i tužilaca i strukovnim udruženjima. Atlantska inicijativa se primarno bavi temama nasilja u porodici, seksualnog nasilja, seksualnog uznemiravanja i rodnih predrasuda. U periodu od 2012.do 2024.godine, Atlantska inicijatva je  u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske implementirala 27 obuka o temama: Procesuiranja slučajeva nasilja u porodici, seksualnog uznemiravanja, procesuiranja krivičnog djela silovanja, rodnih predrasuda i porodičnog prava, sa naglaskom na pitanja starateljstva i viđanja djeteta u porodicama u kojima se desilo porodično nasilje.

Projekat „Rod i pravosuđe” koji je Atlantska inicijativa implementirala od 2012-2022. godine, postigao je značajne pomake u unapređenju pravosudne prakse u pomenutim oblastima. Također, projekat je povećao svijest i unaprijedio razumijevanje rodnih predrasuda i nejednakosti unutar pravosuđa BiH i primjene zakona. Atlantska inicijativa je, uz to, pokrenula razgovore i uključila aktivnosti koje adresiraju intersekcionalnost roda sa drugim društvenim identitetima, poput etničke pripadnosti (uključujući Rome) i statusa invaliditeta, koji dodatno povećavaju ranjivost žena na rodno zasnovano nasilje i otežavaju pristup pravdi.

Atlantska inicijativa odigrala je ključnu ulogu u okupljanju grupe sudija, tužilaca i pravnih stručnjaka radi izrade prvih institucionalnih smjernica za prevenciju i rješavanje seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja. Ove smjernice su usvojene u pravosuđu 2015. godine i kasnije su korištene kao model za druge institucije u BiH, a u čemu je značajnu ulogu imao i Centar za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske.

Kroz svoj rad, Atlantska inicijativa blisko prati agendu rodne ravnopravnosti u BiH, uključujući strategije za rodnu ravnopravnost, akcione planove na državnom nivou i obaveze BiH prema međunarodnim okvirima. Naročito relevantna za rad je Strategija za rodnu ravnopravnost koju je usvojilo Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH, a koja služi kao osnova za izradu akcionih planova u oblasti roda u pravosudnim institucijama. Projekat „Rod i pravda” će doprinijeti implementaciji ove strategije i povezanih akcionih planova u pravosuđu.

Ativnosti koje se provode podržavaju adekvatnu primjenu zakona u BiH, uključujući krivične zakone, antidiskriminacione i porodične zakone.

 Više o Atlanskoj inicijativi: https://atlantskainicijativa.org/